4 грудня 2024 року в місті Києві пройшов круглий стіл на тему «Аналіз наявних шляхів пошуку зниклих безвісти українців. Які інструменти дають результати, і що слід удосконалити», що відбувся за ініціативи громадської організації Вояцький Визвіл .
Вояцький Визвіл активно працює у сфері захисту прав зниклих безвісти та полонених українських захисників починаючи з 2022 року, займається адвокацією та підтримкою родин полонених та зниклих.
Перед початком заходу було проведено опитування серед координаторів родин та представників громадських організацій щодо проблемних питань, з якими вони стикаються під час пошуків зниклих безвісти та взаємодії з уповноваженими державними органами.
Метою заходу стало обговорення та аналіз наявних інструментів і шляхів пошуку зниклих безвісти українців, а також розробка нових підходів та методів, які можуть бути впроваджені на національному та міжнародному рівнях.
Що працює на практиці, що об'єктивно працювати не може, що можна удосконалити шляхом внесення змін у законодівство, та державні політики.
До участі в заході було запрошено представників державних структур, громадських організацій, міжнародних організацій, правозахисників та експертів у сфері пошуку з відкритих даних.
Участь у заході взяли представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти Добросердов Артур, представники Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, Національної поліції України, Міжнародний Комітет Червоного Хреста в Україні, ICMP-Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти (МКЗБ), ГО Медійна ініціатива за права людини», ГО «Інститут постінформаційного суспільства», Center for Civil Liberties / Центр громадянських свобод та інші.
Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Добросердов Артур наголосив на важливості комунікації з Управлінням з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріатом Уповноваженого), зокрема, щодо інформування про стан розшуку зниклих безвісти, про роботу Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та його синхронізацію з інформаційними системами інших органів, уповноважених на облік та розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Участь, публічне обговорення та внесок в зустріч були важливими від усіх учасників заходу.
Віримо, що спільна робота стане важливим кроком у пошуку ефективних рішень для долі зниклих безвісти українців та їхніх родин.
Захід став початком публічного обговорення серед представників державних органів, міжнародних організацій та громадськості.
Ми плануємо продовжувати організовувати такі круглі столи для обговорення інших аспектів механізму з питань зниклих безвісти.